•

Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským - Alapiskola,  Hlavná  27,  946 17 Sokolce

Prevádzkový poriadok

Sokolce, 2022

Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským - Alapiskola, Hlavná  27, 946 17 Sokolce, zodpovedná osoba PaedDr. Zoltán Csicsay, riaditeľ školy.

Prevádzkovateľom školy je Obecný úrad Sokolce, od 1.7.2002 je škola právnou subjektivitou. Je plnoorganizovanou obvodovou školou v krásnom prostredí, približne na dvojhektárovom pozemku. Na škole pôsobí  15 učiteľov, 3 vychovávateľky, 2 asistenti pedagóga, 2 vyučujúci náboženskú výchovu a 5 technickí pracovníci. Okrem Sokoliec  k nám chodia deti z okolitých dedín, počet detí 153. Zariadenie sa skladá z hlavnej budovy, telocvične a z budovy mimoškolskej starostlivosti na rozlohe 2750 m2. Budovy boli postavené po povodni na konci šesťdesiatych rokov.

Za údržbu jednotlivých priestorov, okolia školy a zodpovedá údržbár, za čistotu budov a za kúrenie školníčka a 2 upratovačky podľa svojich náplní práce a pokynov riaditeľa školy.

Pracovný čas zamestnancov školy je nasledovný:

Pedagogický zamestnanci:  7:30 – 15:30

Asistent učiteľa:                   7:30 – 11:00 (Po – Štv)

7:30 – 11:30 (Piatok)

Dozor:                                   7:15 – 13:45

(Podľa vnútorného poriadku školy môžu pedagogickí zamestnanci vykonávať práce súvisiace s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou aj mimo pracoviska podľa riadenia riaditeľa školy  po 14:00 hodín, v piatok po 13:30.)

Vychovávateľky:                              12:00   – 16:00

Ak žiaci majú iba 4 hodiny                11:15   – 16:00

Školníčka:                                           6:00   – 12:00                       15:30 -17:00

Upratovačky                                       6:00   –  8:30                        12:00 -17:00

Údržbár                                               6:00   –  8:00                        15:00 -17:00

Administratívna pracovníčka          7:30   –  15:30

Upratovačky sú povinní zabezpečiť vhodné hygienické podmienky pre žiakov počas vyučovania a prestávok, mimoškolskej činnosti organizovanej školou. Na tento účel majú zabezpečené čistiace prostriedky.

V škole je zavedené plynové kúrenie, za jeho bezzávadnú prevádzku zodpovedá kurič. Odpad sa zbiera do veľkého kontajnera s objemom 550 litrov a do menších s objemom
        120 litrov, ktoré odváža firma ASA.

Areál školy je po celom území oplotený a tým zamedzujeme prístupu nežiaducich osôb a zvierat.

Začiatok vyučovania musíme prispôsobiť k autobusovej doprave, nakoľko značná časť žiakov dochádza autobusom z okolitých dedín.

Vyučovanie v zimnom a letnom období sa začína o 7:45 hod. Šatňa je otvorená
        od 7:00 hodín
        , celý deň je pod dozorom školníka. Od 7:15 hod. službu na prízemí a           I. poschodí vykonávajú učitelia, 1 uč. I. stupňa na prízemí, 2 uč. II. stupňa na I. poschodí.

Žiaci cez veľkú prestávku sú pod dozorom učiteľa, ktorý mal s nimi druhú vyučovaciu hodinu, žiaci desatujú v triede. Žiaci v letnom období cez 3.,4. prestávku a v poobedňajšej prestávke sú na školskom dvore, v prípade zlého počasia a v zimnom období sú na chodbe pod dozorom službukonajúceho učiteľa.

Cez 1. a 5. prestávku sú za poriadok v triede zodpovední učitelia, ktorí vyučovali
        na práve skončenej vyučovacej hodine.

Službukonajúci učiteľ pred začiatkom vyučovania od 7:15 hod., cez prestávky a po vyučovaní do 13:45 hod. má dozor nad žiakmi.

Časové rozdelenie dňa:

7:15        –        7:30                príchod do školy

7:45        –        8:30                1.vyučovacia hodina

8:35        –        9:20                2.vyučovacia hodina

9:35        –       10:20              3.vyučovacia hodina

10:30      –       11:15              4.vyučovacia hodina

11:25      –       12:10              5.vyučovacia hodina

12:15      –        13:00              6.vyučovacia hodina

13:35      –        14:20              7.vyučovacia hodina

14:25      –        15:10              8.vyučovacia hodina

Dozor pri príchode autobusu:

o 7:15, 7:35 hod. údržbár

dochádzajúcich žiakov sprevádza k autobusu :

o 12:45 hod. učiteľ 1.- 4.,

o 13:45 hod. učiteľ 5.- 9.,

o 14:20 hod. a 15:30 hod. učiteľ, ktorý mal so žiakmi hodinu

Počas dozoru službukonajúci učiteľ vyžiada od žiakov dodržiavanie bezpečnostných predpisov. Pri úrazoch poskytnu prvú pomoc, po prípade ošetrenie v miestnom zdravotnom stredisku.

Úraz ihneď hlási riaditeľovi školy a bezpečnostnému technikovi Mgr. Tímei Tallóšiovej. Prácu zdravotníka vykonáva učiteľka Zita Bergendi Raffai.

Za bezpečné zatváranie areálu o 17:00 hod. zodpovedá školníčka.

Pre rodičov je pri vchode do budovy na hlavnej nástenke vyvesený harmonogram návštevných hodín učiteľov, počas ktorých môžu od pedagógov získať informácie o žiakoch. Počas vyučovania nie je možné rušiť proces vyučovania. V nutných prípadoch školníčka zavolá pedagóga ale iba po skončení vyučovacej hodiny.

V prípade mimoriadnych udalostí alebo havárii ihneď telefonicky oznámi riaditeľ školy Obecnému úradu v Sokolciach alebo príslušnému Policajnému zboru, ak ide o trestný čin. O každej nehode, poruche, technických zariadení je vedená evidencia.

Tiesňové telefónne čísla:                 Polícia :                                          158

Požiarna služba:                             150

Záchranná služba:                          155, 112

Zoznam najdôležitejších inštitúcií: Obecný úrad Sokolce:                    035/ 7780104